DC-DC converter MEAN WELL RSD-300D-12
1600.00kr
Used, salvaged, wrecking yard.
Near new condition
DC-DC converter
The MEAN WELL RSD-300D-12 is a 300W enclosed DC-DC converter designed for high-reliability applications, particularly in the railway and industrial sectors. It features a slim, 1U low-profile design and is built to withstand harsh environments.
Key Specifications
Input Voltage: 67.2V to 143V DC (2:1 wide input range)
Output Voltage: 12V DC
Output Current: 25A
Power Rating: 300W
Efficiency: 91.5%
Isolation: 4000V DC (Input/Output)
Dimensions: 216 x 96.5 x 40 mm (L x W x H)
Core Features
Durability: Complies with EN50155 and EN45545-2 railway standards; withstands 5G vibration.
Reliability: Uses 105°C long-life electrolytic capacitors and includes a LED power-on indicator.